H.F. Oral Care AB | 556346-4840 - hitta.se

Företagsinformation för H.F. Oral Care AB

Org.nr.

Kopiera
Ladda ner årsredovisning gratis!

Bolaget skall bedriva tandläkarrörelse dels kliniskt dels som uppsökande, mobil verksamhet, dentallaboratorium, handel med dentalvaror och metaller, handel med och förvaltning av fastigheter och värdepapper samt i övrigt idka därmed förenlig verksamhet.

Information

Okänd kreditvärdighetVad betyder det här?

Kontaktuppgifter

Nyckeltal

2018-12*2017-12*2016-12*
Omsättning208 987187 020161 757
Rörelseresultat, EBIT11 21014 3118 941
Resultat efter finansnetto11 16614 1168 862
Årets resultat253 252268
Summa tillgångar74 51855 73342 259
Antal anställda245219203

Årsredovisningar H.F. Oral Care AB

Förbättra ditt företags kassaflöde

103 av 6067 bolag i täby går bra men har dåligt likviditet.
Det kan bero på att deras kunder betalar för sent.
Vet du vad en sen betalning kostar ditt företag?
Testa vår kalkyl och få en uppfattning.
TKR
Det antal dagar du får betalt för sent: 0 dagar
0
Såhär mycket kan det kosta:

0 kr

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2018-12*2017-12*2016-12*
Omsättning208 987187 020161 757
Rörelseresultat, EBIT11 21014 3118 941
Resultat efter finansnetto11 16614 1168 862
Årets resultat253 252268

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2018-12*2017-12*2016-12*
Anläggningstillgångar28 20524 9909 789
Omsättningstillgångar46 31330 74332 471
Tillgångar74 51855 73342 259
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2018-12*2017-12*2016-12*
Eget kapital21 06218 60515 354
Obeskattade reserver8 6944 7941 045
Avsättningar (TKR)000
Långfristiga skulder000
Kortfristiga skulder44 76332 33425 861
Skulder och eget kapital74 51855 73342 259

Löner och utdelningar (TKR)

2018-12*2017-12*2016-12*
Löner till styrelse & VD1 7791 7241 707
Varav tantiem till styrelse & VD000
Löner till övriga anställda93 41583 23373 215
Varav resultatlön till övriga anställda000
Sociala kostnader39 97035 54631 533
Utdelning till aktieägare000

Nyckeltal

2018-12*2017-12*2016-12*
Antal anställda245219203
Omsättning per anställd (TKR)853854797
Personalkostnader per anställd (TKR)552550524
Vinstmarginal5.4%7.7%5.5%
Soliditet36.7%39.6%38.1%
Kassalikviditet103.5%95.1%125.6%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsenFirman tecknas i förening avledamöternaDessutom har verkställande direktören rätt att teckna firmanbeträffande löpande förvaltningsåtgärder

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

45 år

Karta och andra adresser

Arenavägen 39, 121 77 Johanneshov

Karta och andra adresser

Arenavägen 39, 121 77 Johanneshov

Oral Care AB har verksamhet på Arenavägen 39 i Globen, Johanneshov

Oral Care AB har 19 andra verksamheter i Sverige. Det som ligger närmast Johanneshovskontoret är H F Oral Care AB i Stockholm.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Bolaget skall bedriva tandläkarrörelse dels kliniskt dels som uppsökande, mobil verksamhet, dentallaboratorium, handel med dentalvaror och metaller, handel med och förvaltning av fastigheter och värdepapper samt i övrigt idka därmed förenlig verksamhet.

  • 32502 - Tillverkning av tandproteser
  • 86230 - Tandläkarverksamhet