facebook_pixelHomemaid AB (publ) - Företagsinformation | hitta.se
Hitta.se

Bolagsdata och årsredovisning för Homemaid AB (publ)

Org.nr.

Kopiera
Ladda ner årsredovisning gratis!

Bolaget skall bedriva och tillhandahålla alla typer av hemservice såsom städning, trädgårdsskötsel samt barntillsyn och liknande servicetjänster samt därmed förenlig verksamhet.

Information

  • Organisationsnummer:

    556543-8883
  • Bolagsform:

    Aktiebolag
  • VD:

    Stefan Johan Högkvist
  • Bolaget registrerat:

    1998-06-11
  • F-skatt:

    Registrerad
  • Moms:

    Registrerad (SE556543888301)
Okänd kreditvärdighetVad betyder det här?

Kontaktuppgifter

Nyckeltal

2019-12*2018-12*2017-12*
Omsättning (tkr)249 612227 619219 302
Rörelseresultat, EBIT (tkr)6 73710 48012 774
Resultat efter finansnetto (tkr)8 97210 11513 748
Årets resultat (tkr)5 2837 56610 662
Summa tillgångar (tkr)62 06064 182105 643
Antal anställda582554549

Årsredovisningar Homemaid AB (publ)

Bolagets ägare

HomeMaid AB har 2 ägare.

Största ägare

Beställ rapport

HomeMaid AB
556543-8883
Beställ rapport med detaljerad information om ägarandelar och rösträtter i aktiebolag (se exempelrapport).

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2019-12*2018-12*2017-12*
Omsättning (tkr)249 612227 619219 302
Rörelseresultat, EBIT (tkr)6 73710 48012 774
Resultat efter finansnetto (tkr)8 97210 11513 748
Årets resultat (tkr)5 2837 56610 662

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2019-12*2018-12*2017-12*
Anläggningstillgångar (tkr)12 49512 31155 501
Omsättningstillgångar (tkr)49 56551 87150 142
Tillgångar (tkr)62 06064 182105 643
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2019-12*2018-12*2017-12*
Eget kapital (tkr)7 3149 24211 709
Obeskattade reserver (tkr)204
Avsättningar (tkr)
Långfristiga skulder (tkr)
Kortfristiga skulder (tkr)54 74654 94093 730
Skulder och eget kapital (tkr)62 06064 182105 643

Löner och utdelningar (TKR)

2019-12*2018-12*2017-12*
Löner till styrelse & VD (tkr)2 0901 6901 676
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)146 660131 949122 327
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)55 07551 95648 723
Utdelning till aktieägare (tkr)7 29710 033

Nyckeltal

2019-12*2018-12*2017-12*
Antal anställda582554549
Omsättning per anställd (tkr)429411399
Personalkostnader per anställd (tkr)350335315
Vinstmarginal2.7%4.6%5.8%
Soliditet11.8%14.4%11.2%
Kassalikviditet90.5%94.4%53.5%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

  • Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
    Revisor
  • Linda Viktoria Larsson
    Huvudansvarig revisor
    44 år, Falkenberg

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.Firman tecknas två i förening av.ledamöterna.Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firmanbeträffande löpande förvaltningsåtgärder.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

47 år

Koncernstruktur Homemaid AB (publ)

HomeMaid AB (publ) är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 4 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2019-12.

Karta och andra adresser

Kungsgatan 17, 302 46 Halmstad

Karta och andra adresser

Kungsgatan 17, 302 46 Halmstad

HomeMaid AB har verksamhet på Kungsgatan 17, Halmstad. 

HomeMaid AB har 26 andra verksamheter i Sverige. Det som ligger närmast Halmstadskontoret är HomeMaid AB Varberg i Varberg.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Bolaget skall bedriva och tillhandahålla alla typer av hemservice såsom städning, trädgårdsskötsel samt barntillsyn och liknande servicetjänster samt därmed förenlig verksamhet.

  • 81210 - Lokalvård