Mellansvenska Städ AB | 556068-8300 - hitta.se

Företagsinformation för Mellansvenska Städ AB

Org.nr.

Kopiera
Ladda ner årsredovisning gratis!

Bolaget skall direkt eller indirekt genom delägarskap i andra bolag driva verksamhet inom områdena för lokalvård och miljövård, äga och förvalta fast egendom, aktier och andra värdehandlingar ävensom bedriva uthyrning av maskiner, inventarier och fordon ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Information

  • Organisationsnummer:

    556068-8300
  • Bolagsform:

    Aktiebolag
  • VD:

    Mats Rojne Svärling
  • Bolaget registrerat:

    1973-01-01
  • F-skatt:

    Registrerad
  • Moms:

    Registrerad (SE556068830001)
Okänd kreditvärdighetVad betyder det här?

Kontaktuppgifter

Nyckeltal

2018-08*2017-08*2016-08*
Omsättning165 515161 344154 225
Rörelseresultat, EBIT1 4262 870-459
Resultat efter finansnetto7 3857 5403 112
Årets resultat7 3499 1373 703
Summa tillgångar75 95368 33575 432
Antal anställda297290291

Årsredovisningar Mellansvenska Städ AB

Förbättra ditt företags kassaflöde

192 av 3689 bolag i sundsvall går bra men har dåligt likviditet.
Det kan bero på att deras kunder betalar för sent.
Vet du vad en sen betalning kostar ditt företag?
Testa vår kalkyl och få en uppfattning.
TKR
Det antal dagar du får betalt för sent: 0 dagar
0
Såhär mycket kan det kosta:

0 kr

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2018-08*2017-08*2016-08*
Omsättning165 515161 344154 225
Rörelseresultat, EBIT1 4262 870-459
Resultat efter finansnetto7 3857 5403 112
Årets resultat7 3499 1373 703

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2018-08*2017-08*2016-08*
Anläggningstillgångar19 86120 37825 572
Omsättningstillgångar56 09247 95749 861
Tillgångar75 95368 33575 432
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2018-08*2017-08*2016-08*
Eget kapital32 11428 76534 627
Obeskattade reserver2 2002 4395 735
Avsättningar (TKR)000
Långfristiga skulder620646626
Kortfristiga skulder41 01936 48634 444
Skulder och eget kapital75 95368 33575 432

Löner och utdelningar (TKR)

2018-08*2017-08*2016-08*
Löner till styrelse & VD1 3281 2101 179
Varav tantiem till styrelse & VD000
Löner till övriga anställda94 29991 74589 146
Varav resultatlön till övriga anställda000
Sociala kostnader33 91732 00832 669
Utdelning till aktieägare4 0004 00015 000

Nyckeltal

2018-08*2017-08*2016-08*
Antal anställda297290291
Omsättning per anställd (TKR)557556530
Personalkostnader per anställd (TKR)436431423
Vinstmarginal0.9%1.8%-0.3%
Soliditet44.4%44.7%51.4%
Kassalikviditet136.1%130.7%143.9%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsenFirman tecknas var för sig avSvärling, Mats RojneSvärling, Roland Oskar

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

60 år

Karta och andra adresser

Danmarksgatan 20, 753 23 Uppsala

Karta och andra adresser

Danmarksgatan 20, 753 23 Uppsala

Mellansvenska Städ AB har verksamhet på Danmarksgatan 20 i Boländerna, Uppsala

Mellansvenska Städ AB har 15 andra verksamheter i Sverige. Det som ligger närmast Uppsalaskontoret är Mellansvenska Städ AB i Uppsala.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Bolaget skall direkt eller indirekt genom delägarskap i andra bolag driva verksamhet inom områdena för lokalvård och miljövård, äga och förvalta fast egendom, aktier och andra värdehandlingar ävensom bedriva uthyrning av maskiner, inventarier och fordon ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

  • 81210 - Lokalvård