facebook_pixelPrima Barn- Och Vuxenpsykiatri Stockholm AB - Företagsinformation | hitta.se
Hitta.se

Bolagsdata och årsredovisning för Prima Barn- Och Vuxenpsykiatri Stockholm AB

Org.nr.

Kopiera
Ladda ner årsredovisning gratis!

Bolaget skall bedriva sjukvård och förvaltning av värdepapper.

Information

Okänd kreditvärdighetVad betyder det här?

Kontaktuppgifter

Nyckeltal

2019-12*2018-12*2017-12*
Omsättning (tkr)395 479332 107603 993
Rörelseresultat, EBIT (tkr)14 67419 97874 556
Resultat efter finansnetto (tkr)14 61419 61574 768
Årets resultat (tkr)10 32513 50655 558
Summa tillgångar (tkr)101 89477 616157 332
Antal anställda436364688

Årsredovisningar Prima Barn- Och Vuxenpsykiatri Stockholm AB

Bolagets ägare

PRIMA Barn- och Vuxenpsykiatri har 1 ägare.

Största ägare

Beställ rapport

Beställ rapport med detaljerad information om ägarandelar och rösträtter i aktiebolag (se exempelrapport).

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2019-12*2018-12*2017-12*
Omsättning (tkr)395 479332 107603 993
Rörelseresultat, EBIT (tkr)14 67419 97874 556
Resultat efter finansnetto (tkr)14 61419 61574 768
Årets resultat (tkr)10 32513 50655 558

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2019-12*2018-12*2017-12*
Anläggningstillgångar (tkr)10 06110 3557 177
Omsättningstillgångar (tkr)91 83367 261150 155
Tillgångar (tkr)101 89477 616157 332
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2019-12*2018-12*2017-12*
Eget kapital (tkr)25 84615 52357 416
Obeskattade reserver (tkr)
Avsättningar (tkr)4 1443 8463 548
Långfristiga skulder (tkr)
Kortfristiga skulder (tkr)71 90458 24896 368
Skulder och eget kapital (tkr)101 89477 616157 332

Löner och utdelningar (TKR)

2019-12*2018-12*2017-12*
Löner till styrelse & VD (tkr)2 3782 5733 258
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)184 358147 668259 911
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)83 78971 145115 138
Utdelning till aktieägare (tkr)

Nyckeltal

2019-12*2018-12*2017-12*
Antal anställda436364688
Omsättning per anställd (tkr)907912878
Personalkostnader per anställd (tkr)620608550
Vinstmarginal3.7%6.0%12.3%
Soliditet25.4%20.0%36.5%
Kassalikviditet127.7%115.5%155.8%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

  • Ernst & Young Aktiebolag
    Revisor
  • Nils Mikael Berlin
    Huvudansvarig revisor
    37 år, Katrineholm

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.Firman tecknas två i förening av.ledamöterna.Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firmanbeträffande löpande förvaltningsåtgärder.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

56 år

Koncernstruktur Prima Barn- Och Vuxenpsykiatri Stockholm AB

Prima Barn- Och Vuxenpsykiatri Stockholm AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är PRIMA Barn- och Vuxenpsykiatri Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2019-12.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Bolaget skall bedriva sjukvård och förvaltning av värdepapper.

  • 86222 - Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus
  • 86221 - Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus