facebook_pixelAleris Rehab Station Stockholm AB - Företagsinformation | hitta.se
Hitta.se

Bolagsdata och årsredovisning för Aleris Rehab Station Stockholm AB

Org.nr.

Kopiera
Ladda ner årsredovisning gratis!

Bolaget ska bedriva träningsverksamhet för handikappade samt konsultverksamhet inom handikappområdet och försäljning av medicinsk utrustning och därmed förenlig verksamhet.

Information

  • Organisationsnummer:

    556284-9421
  • Bolagsform:

    Aktiebolag
  • Moderbolag:

    Proliva AB
  • VD:

    Jonas Petter Sköldberg
  • Bolaget registrerat:

    1986-10-22
  • F-skatt:

    Registrerad
  • Moms:

    Ej registrerad
Okänd kreditvärdighetVad betyder det här?

Kontaktuppgifter

Nyckeltal

2019-12*2018-12*2017-12*
Omsättning (tkr)218 867214 417204 711
Rörelseresultat, EBIT (tkr)2841143 374
Resultat efter finansnetto (tkr)140-1653 236
Årets resultat (tkr)
Summa tillgångar (tkr)69 50467 72761 531
Antal anställda349363375

Årsredovisningar Aleris Rehab Station Stockholm AB

Bolagets ägare

Rehab Station Stockholm har 1 ägare.

Största ägare

Beställ rapport

Beställ rapport med detaljerad information om ägarandelar och rösträtter i aktiebolag (se exempelrapport).

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2019-12*2018-12*2017-12*
Omsättning (tkr)218 867214 417204 711
Rörelseresultat, EBIT (tkr)2841143 374
Resultat efter finansnetto (tkr)140-1653 236
Årets resultat (tkr)

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2019-12*2018-12*2017-12*
Anläggningstillgångar (tkr)9 95211 01811 234
Omsättningstillgångar (tkr)59 55256 70950 297
Tillgångar (tkr)69 50467 72761 531
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2019-12*2018-12*2017-12*
Eget kapital (tkr)5 7285 7285 728
Obeskattade reserver (tkr)1 3671 3671 367
Avsättningar (tkr)
Långfristiga skulder (tkr)
Kortfristiga skulder (tkr)62 40960 63254 436
Skulder och eget kapital (tkr)69 50467 72761 531

Löner och utdelningar (TKR)

2019-12*2018-12*2017-12*
Löner till styrelse & VD (tkr)1 7411 5861 509
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)129
Löner till övriga anställda (tkr)107 477107 004108 080
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)43 63543 68143 656
Utdelning till aktieägare (tkr)

Nyckeltal

2019-12*2018-12*2017-12*
Antal anställda349363375
Omsättning per anställd (tkr)627591546
Personalkostnader per anställd (tkr)438419409
Vinstmarginal0.1%0.1%1.6%
Soliditet9.7%9.9%10.9%
Kassalikviditet95.4%93.5%92.4%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.Firman tecknas i förening av.ledamöterna.Firman tecknas två i förening av.ledamöterna.suppleanten.Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firmanbeträffande löpande förvaltningsåtgärder.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

50 år

Koncernstruktur Aleris Rehab Station Stockholm AB

Aleris Rehab Station Stockholm AB ingår i en koncern med 39 bolag. Moderbolag är Proliva AB och koncernmoderbolag är Praktikertjänst AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2019-12.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Bolaget ska bedriva träningsverksamhet för handikappade samt konsultverksamhet inom handikappområdet och försäljning av medicinsk utrustning och därmed förenlig verksamhet.

  • 88101 - Öppna sociala insatser för äldre personer
  • 86905 - Fysioterapeutisk verksamhet o.d.