facebook_pixelTp Förskolor AB - Företagsinformation | hitta.se
Hitta.se

Bolagsdata och årsredovisning för Tp Förskolor AB

Org.nr.

Kopiera
Ladda ner årsredovisning gratis!

Bolaget ska bedriva förskoleverksamhethet för åldersgruppen 1-6 år, utbildning inom förskolesområdet samt idka därmed förenlig verksamhet.

Information

Okänd kreditvärdighetVad betyder det här?

Nyckeltal

2020-08*2019-08*2018-08*
Omsättning (tkr)202 264192 173168 365
Rörelseresultat, EBIT (tkr)8 1913 6446 945
Resultat efter finansnetto (tkr)8 1893 6416 945
Årets resultat (tkr)2451 749
Summa tillgångar (tkr)37 05328 17625 841
Antal anställda309310278

Årsredovisningar Tp Förskolor AB

Bolagets ägare

Tp Förskolor AB - Åsögatan 109 har 1 ägare.

Största ägare

Beställ rapport

Beställ rapport med detaljerad information om ägarandelar och rösträtter i aktiebolag (se exempelrapport).

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2020-08*2019-08*2018-08*
Omsättning (tkr)202 264192 173168 365
Rörelseresultat, EBIT (tkr)8 1913 6446 945
Resultat efter finansnetto (tkr)8 1893 6416 945
Årets resultat (tkr)2451 749

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2020-08*2019-08*2018-08*
Anläggningstillgångar (tkr)13 85814 87117 182
Omsättningstillgångar (tkr)23 19513 3068 659
Tillgångar (tkr)37 05328 17625 841
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2020-08*2019-08*2018-08*
Eget kapital (tkr)10 33610 33710 706
Obeskattade reserver (tkr)
Avsättningar (tkr)
Långfristiga skulder (tkr)
Kortfristiga skulder (tkr)26 71717 84015 135
Skulder och eget kapital (tkr)37 05328 17625 841

Löner och utdelningar (TKR)

2020-08*2019-08*2018-08*
Löner till styrelse & VD (tkr)1 4521 4151 362
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)103 30899 67585 388
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)40 59440 34834 290
Utdelning till aktieägare (tkr)

Nyckeltal

2020-08*2019-08*2018-08*
Antal anställda309310278
Omsättning per anställd (tkr)655620606
Personalkostnader per anställd (tkr)470456435
Vinstmarginal4.0%1.9%4.1%
Soliditet27.9%36.7%41.4%
Kassalikviditet86.8%74.6%57.2%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.Firman tecknas av en av.ledamöterna.i förening med en av.Holmberg, Barbro Christina.Sjögren, Anna Katarina.Söderberg Camél, Kajsa Andréa.Firman tecknas i förening av.Hallengren, Christina Veronica.Sjögren, Anna Katarina.Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firmanbeträffande löpande förvaltningsåtgärder.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

51 år

Koncernstruktur Tp Förskolor AB

Tp Förskolor AB ingår i en koncern med 47 bolag. Koncernmoderbolag är Atvexa AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2020-08.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Bolaget ska bedriva förskoleverksamhethet för åldersgruppen 1-6 år, utbildning inom förskolesområdet samt idka därmed förenlig verksamhet.

  • 85100 - Förskoleutbildning