Ekvägen 21
617 32,Skärblacka,Norrköping Östergötlands Län
Adress i Kullerstad i Skärblacka i Östergötlands Län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på ekvägen 21.
Hitta hitMer information om Ekvägen 21 och området
En villa byggd 1957
På adressen finns en villa byggd 1957. Huset är 74 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Skärblacka.
Ekvägen 21 har ca 149 potentiella köpare som går på visningar nu.
Äger du bostaden? Se hur många potentiella köpare den har på Boneo!

149 potentiella
köpare
Bolån i Skärblacka - räkna på din boendekostnad
Genomsnittlig ränta föregående månad (apr 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.14%.
Räkna på ditt bolån!Bolåneränta du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.
Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.19% (apr 2025).
Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.14% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 786 308 kronor och den första avbetalningen är 4 283 kronor.
Tomt på ca 603 kvadratmeter
Tomten, KULLERSTADS-ÅBY 3:108, är mindre än andra tomter i området.
Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten KULLERSTADS-ÅBY 3:108 vid olika klockslag och årstider.
Boendemiljön i Ekvägen 21
Drönarfoton över Kullerstad
En drönare har flugit över Kullerstad och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Kullerstad eller kolla om ditt hus finns med.
Människorna i Ekvägen 21
Medelinkomsttagarfamiljer i villaområden utanför små- och medelstora städer
Vanliga intressen är motorcyklar, meka med bilar, motorsport, arbeta i trädgården, trav och galopp, energisparande, sportfiska, snickra/måla och bygga, rida och bild-/ljudanläggningar.
Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.
Familjer med barn i förskoleålder
I Ekvägen 21 har 30% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 26% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (23%) för kommunen.
I Kullerstad är medelinkomsten lägre
Här är medelinkomsten
Här i Norrköping betalar man lägre skatt
För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 33. Det innebär att inkomstskatten här är 0,5 procentenheter lägre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 20 100 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!
Skattesatser jämfört med riket
Kommunalskatt
Landstingsskatt
Begravningsavgift
21,75% (0,10)
10,70% (-0,58)
0,242% (0,00)
Summa
32,692% (-0,48)
Låg medelålder i området
Medelåldern i området är 42 år, vilket är lägre än medelåldern i Norrköpings kommun (47 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par med barn, 20-34, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (33%) är högre än i resten av kommunen.
Socialdemokraterna är ovanligt starka i Kullerstad
I valdistriktet röstar man vänster. Socialdemokraterna får 30% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 36.8% av rösterna.

Bostadsmarknaden i Kullerstad
Se fler objekt till salu i Skärblacka
Skolor, grönområden, etc
620 meter från adressen ligger Sörgårdens förskola.