Hitta.se

Skogsfrustigen 18

784 50,Borlänge,Borlänge Dalarnas län

Adress i Stora Tuna i Borlänge i Dalarnas län. Se företag skrivna på adressen och vilka personer som bor på Skogsfrustigen 18.

Hitta hit

Mer information om Skogsfrustigen 18 och området

En villa byggd 1966

På adressen finns en villa byggd 1966. Huset är 110 kvadratmeter (ej inräknat biytor såsom garage, källarutrymmen etc.), vilket är mindre än de flesta av grannhusen i Borlänge.

Skogsfrustigen 18 har ca 752 potentiella köpare som går på visningar nu.

Utvärdering

752 potentiella
köpare

Bolån i Borlänge - räkna på din boendekostnad

Genomsnittlig ränta föregående månad (feb 2025) för ett bolån med 2 års bunden ränta: 3.15%.

Räkna på ditt bolån!

Bolåneräntan du får hos oss är individuell och kan skilja sig från den genomsnittliga räntan. Din ränta baseras bland annat på storleken på ditt bolån, värdet på din bostad och hur stor del av dina bankaffärer du har hos oss.

Det här räkneexemplet visar den effektiva räntan för ett bolån. Den effektiva räntan är den totala årskostnaden för ditt bolån inklusive amortering, ränta och andra eventuella avgifter. För ett lån på 1 000 000 kronor är den effektiva räntan 3.20% (feb 2025).

Beräkningen är gjord utifrån konsumentverkets riktlinjer och baseras på en 2 år bunden ränta på 3.15% med lånets löptid på 50 år med rak amortering samt e-låneavi. Det totala beloppet som ska återbetalas är 1 788 813 kronor och den första avbetalningen är 4 292 kronor.

Nordea Logo
Bolån i Borlänge

Tomt på ca 1134 kvadratmeter

Tomten, BLÅBÄRET 2, är ungefär lika stor som andra tomter i området.

Se karta med tomtgränser och hur solen rör sig över fastigheten BLÅBÄRET 2 vid olika klockslag och årstider.

Boendemiljön i Skogsfrustigen 18

Boendemiljön i Skogsfrustigen 18

Skogsfrustigen 18 ligger i Borlänge

I området kring Skogsfrustigen 18 bor många i villor och kedjehus som för det mesta är byggda på 1940- och 1960-talet.

Boendemiljön i Skogsfrustigen 18

Drönarfoton över Stora Tuna

En drönare har flugit över Stora Tuna och tagit drönarbilder med 360° helikopterperspektiv. Se bilder över Stora Tuna eller kolla om ditt hus finns med.

Människorna i Skogsfrustigen 18

Människorna i Skogsfrustigen 18

Medelålders flerbarnsfamiljer med goda inkomster i villaförorter

Vanliga intressen är utförsåkning, golf, längdskidåkning, besöka sportevenemang, fotboll, gympa och workout, semestra i sverige, ny teknik i vardagslivet, vin och vinprovning och segling.

Utforska livsstilarna i området i Livsstilskartan.

Familjer med barn i förskoleålder

I Skogsfrustigen 18 har 24% av familjerna mer än ett barn. Andelen familjer som bara har ett barn är lägre än i resten av kommunen. De flesta barnen är i förskoleålder och 26% av de som bor här är barn under 19 år, vilket är högre än genomsnittet (24%) för kommunen.

Barn i förskoleålder
Barn i grundskoleålder
Barn i gymnasieålder

Utbildade med jobb i privat sektor

Av de som bor i området räknas 50% som högutbildade. 24% har gymnasieutbildning och 5% har endast grundskoleutbildning. 26% arbetar i privat sektor. Av de som är mellan 20 och 64 år förvärvsarbetar 65%.

I området är medelinkomsten högre

Här är medelinkomsten 27 275 kr, vilket är 0% högre än snittlönen i Sverige. Personerna i området har i snitt 1 244 820 kr i lån.

+0%

Här i Borlänge betalar man högre skatt

För de som är folkbokförda i området gäller skattetabell 34. Det innebär att inkomstskatten här är 1,1 procentenheter högre än genomsnittet i Sverige (skattetabell 33). Om man bor här och har 30 000 kr i lön så får man behålla ca 19 800 kr efter skatt. Är man medlem i Svenska kyrkan så betalar man även kyrkoavgift. Läs mer här!

Skattesatser jämfört med riket

Kommunalskatt

Landstingsskatt

Begravningsavgift

22,42% (0,77)

11,63% (0,35)

0,242% (0,00)

Summa

34,292% (1,12)

Hög medelålder i området

Medelåldern i området är 53 år, vilket är högre än medelåldern i Borlänges kommun (48 år) och Sverige (48 år). Jämför man med andra områden i Sverige är gifta par med barn, 35-49, överrepresenterade. Andelen pensionärsfamiljer (35%) är högre än i resten av kommunen.

Miljöpartiet är ovanligt starka i området

I valdistriktet röstar man vänster. Miljöpartiet får 155% fler röster än riksgenomsnittet. Socialdemokraterna är största parti med 38.8% av rösterna.

MP+155%

Bostadsmarknaden i området

Objekt till salu i Paradiset

Logo url

Se fler objekt till salu i Paradiset

Köp bostad på Rönnbärsgatan 5Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Slingergatan 9Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Tumgatan 20Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Vargstigen 8FTill salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo
Köp bostad på Tägtvägen 31Till salu badge

Räkna på ditt bolån

Nordea logo

Skolor, grönområden, etc

Skolor, grönområden, etc

125 meter från adressen ligger Paradisgården förskola.

Skolor, grönområden, etc

Matbutiker och restauranger

Närmsta livsmedelsbutik är Coop Norra Backa på Norra Backagatan 5.

Lockas man av restaurangbesök finns Osters Restaurang och Restaurang Julius Carlsson i närheten.

Skolor, grönområden, etc

Natur och fritid

Bostaden ligger ca åtta minuters gångväg (780 meter) från vattnet. Närmsta grönområde ligger ca tre minuters gångväg (228 meter) från adressen.

För den träningsintresserade ligger närmsta träningsanläggning, Actic Maserhallen, elva minuters promenad från adressen.