Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, bedriva industriell rörelse företrädesvis inom bygginteriör- och byggnadsmaterialindustrin ävensom idka handelsrörelse inom nämnda områden.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 603 738 | 1 613 062 | 1 998 717 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 60 430 | 66 233 | 75 894 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 55 901 | 64 912 | 82 979 |
| Årets resultat (tkr) | 45 978 | 50 596 | 68 056 |
| Summa tillgångar (tkr) | 568 771 | 518 657 | 607 212 |
| Antal anställda | 615 | 645 | 735 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 603 738 | 1 613 062 | 1 998 717 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 60 430 | 66 233 | 75 894 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 55 901 | 64 912 | 82 979 |
| Årets resultat (tkr) | 45 978 | 50 596 | 68 056 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 180 521 | 150 788 | 112 892 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 388 250 | 367 869 | 494 320 |
| Tillgångar (tkr) | 568 771 | 518 657 | 607 212 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 236 839 | 190 861 | 236 265 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 29 204 | 31 530 | 30 368 |
| Avsättningar (tkr) | 117 125 | 113 192 | 110 158 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 185 603 | 183 073 | 230 421 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 568 771 | 518 657 | 607 212 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 320 628 | 309 039 | 336 222 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 121 752 | 127 818 | 139 228 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 615 | 645 | 735 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 608 | 2 501 | 2 719 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 719 | 677 | 647 |
| Vinstmarginal | 3.8% | 4.1% | 3.8% |
| Soliditet | 45.3% | 41.2% | 42.5% |
| Kassalikviditet | 113.9% | 121.6% | 145.1% |
Jeld-Wen Sverige AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är Jeld-Wen Eesti. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, bedriva industriell rörelse företrädesvis inom bygginteriör- och byggnadsmaterialindustrin ävensom idka handelsrörelse inom nämnda områden.