Hitta.se

Information

  • Organisationsnummer:

    556641-5120
  • Bolagsform:

    Aktiebolag
  • Bolaget registrerat:

    2003-03-20
  • F-skatt:

    Registrerad
  • Moms:

    Registrerad (SE556641512001)
Okänd kreditvärdighet
Kreditbetyg från Dun & BradstreetOkänd kreditvärdighet. Ta reda på rating här.

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)587 419566 180513 144
Rörelseresultat, EBIT (tkr)32 05647 06923 563
Resultat efter finansnetto (tkr)34 21948 44719 569
Årets resultat (tkr)27 11738 42027 303
Summa tillgångar (tkr)204 303177 593175 649
Antal anställda742728717
Gå till Dun & Bradstreets informationssida.

Hur kreditvärdigt är bolaget du tittar på?

Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.

Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:

  • Ska inleda ett samarbete eller skriva avtal
  • Ska besluta om en ny eller befintlig kunds kreditvillkor
  • Vill säkerställa att leverantören är stabil
  • Vill fatta automatiserade kreditbeslut

Vad du får reda på:

  • Riskklass, kreditbetyg- och limit
  • Betalningsanmärkningar
  • Styrelse och ägarstruktur
  • Historik och finansiell utveckling

Ta en kreditupplysning på detta företag

Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar

Årsredovisningar Menzies Aviation (sverige) AB

Årsredovisning 2025-12
Årsredovisning 2024-12
Årsredovisning 2023-12
Årsredovisning 2022-12
Årsredovisning 2021-12
Årsredovisning 2020-12
Årsredovisning 2019-12
Årsredovisning 2018-12
Årsredovisning 2017-12
Årsredovisning 2016-12
Årsredovisning 2015-12

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)587 419566 180513 144
Rörelseresultat, EBIT (tkr)32 05647 06923 563
Resultat efter finansnetto (tkr)34 21948 44719 569
Årets resultat (tkr)27 11738 42027 303

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Anläggningstillgångar (tkr)4 2225 81674 434
Omsättningstillgångar (tkr)200 081171 777101 215
Tillgångar (tkr)204 303177 593175 649
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Eget kapital (tkr)105 88288 76550 345
Obeskattade reserver (tkr)
Avsättningar (tkr)
Långfristiga skulder (tkr)
Kortfristiga skulder (tkr)98 42188 828125 304
Skulder och eget kapital (tkr)204 303177 593175 649

Löner och utdelningar (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Löner till styrelse & VD (tkr)2 8981 1741 793
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)234 189214 240212 698
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)94 63385 83883 961
Utdelning till aktieägare (tkr)20 000

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Antal anställda742728717
Omsättning per anställd (tkr)792778716
Personalkostnader per anställd (tkr)447414416
Vinstmarginal5.5%8.3%4.6%
Soliditet51.8%50.0%28.7%
Kassalikviditet203.3%193.4%80.8%

Befattningshavare

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.Firman tecknas var för sig av.ledamöterna.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

47 år

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Bolaget skall bedriva verksamhet inom ground handling och därmed förenlig verksamhet.

  • 52230 - Stödverksamhet avseende lufttransport