Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är stål-, plåt- och smidestillverkning inom industri- och byggbranschen.
| 2025-12* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 19 836 | 21 954 | 20 586 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 430 | 1 258 | 1 767 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 411 | 1 199 | 1 766 |
| Årets resultat (tkr) | 1 963 | 975 | 1 733 |
| Summa tillgångar (tkr) | 11 372 | 7 458 | 7 314 |
| Antal anställda | 13 | 13 | 13 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 19 836 | 21 954 | 20 586 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 430 | 1 258 | 1 767 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 411 | 1 199 | 1 766 |
| Årets resultat (tkr) | 1 963 | 975 | 1 733 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 579 | 334 | 493 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 10 792 | 7 125 | 6 821 |
| Tillgångar (tkr) | 11 372 | 7 458 | 7 314 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 4 620 | 3 657 | 3 042 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 851 | 924 | 966 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 5 901 | 2 877 | 3 305 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 11 372 | 7 458 | 7 314 |
| 2025-12* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 13 | 13 | 13 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 526 | 1 689 | 1 584 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 12.3% | 5.7% | 8.6% |
| Soliditet | 46.0% | 58.0% | 51.1% |
| Kassalikviditet | 162.0% | 190.7% | 186.3% |
Limeco i Uddevalla AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är BKBM Uddevalla AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är stål-, plåt- och smidestillverkning inom industri- och byggbranschen.