Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter, aktier, andelar och värdepapper samt utöva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 292 | 4 361 | 4 140 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 978 | 2 746 | 2 190 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 384 | 1 984 | 1 434 |
| Årets resultat (tkr) | 1 075 | 1 552 | 1 114 |
| Summa tillgångar (tkr) | 24 257 | 19 180 | 19 199 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 292 | 4 361 | 4 140 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 978 | 2 746 | 2 190 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 384 | 1 984 | 1 434 |
| Årets resultat (tkr) | 1 075 | 1 552 | 1 114 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 12 169 | 12 253 | 12 836 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 12 088 | 6 927 | 6 363 |
| Tillgångar (tkr) | 24 257 | 19 180 | 19 199 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 127 | 3 604 | 3 166 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 18 858 | 13 926 | 14 216 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 272 | 1 650 | 1 818 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 24 257 | 19 180 | 19 199 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 075 | 1 552 | 1 114 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 46.1% | 63.0% | 52.9% |
| Soliditet | 12.9% | 18.8% | 16.5% |
| Kassalikviditet | 532.0% | 419.8% | 350.0% |
AB Optiol ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är P & S Industrifastigheter Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter, aktier, andelar och värdepapper samt utöva därmed förenlig verksamhet.