Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall utföra tillverkning och handel med prefabricerade betongbommar, stålkonstruktioner och plåtarbeten samt i övrigt bedriva med dessa rörelsegrenar förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 624 608 | 912 012 | 699 036 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 10 302 | 36 852 | 10 844 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 223 | 37 554 | 10 624 |
| Årets resultat (tkr) | 1 356 | 869 | 1 291 |
| Summa tillgångar (tkr) | 228 412 | 221 082 | 234 506 |
| Antal anställda | 97 | 92 | 88 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 624 608 | 912 012 | 699 036 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 10 302 | 36 852 | 10 844 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 11 223 | 37 554 | 10 624 |
| Årets resultat (tkr) | 1 356 | 869 | 1 291 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 18 812 | 20 067 | 21 766 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 209 600 | 201 015 | 212 740 |
| Tillgångar (tkr) | 228 412 | 221 082 | 234 506 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 67 166 | 65 810 | 64 941 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 357 | 1 045 | 644 |
| Avsättningar (tkr) | 256 | 166 | 1 186 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 438 | 262 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 159 195 | 153 799 | 167 735 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 228 412 | 221 082 | 234 506 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 051 | 1 872 | 1 693 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 412 | 554 | 469 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 64 607 | 57 956 | 51 248 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 31 956 | 28 332 | 24 683 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 97 | 92 | 88 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 439 | 9 913 | 7 944 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 021 | 964 | 887 |
| Vinstmarginal | 1.6% | 4.0% | 1.6% |
| Soliditet | 29.8% | 30.1% | 27.9% |
| Kassalikviditet | 129.2% | 127.9% | 124.3% |
AB Smidmek Eslöv ingår i en koncern med 281 bolag. Moderbolag är Skandinaviska Byggelement AB och koncernmoderbolag är Peab AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall utföra tillverkning och handel med prefabricerade betongbommar, stålkonstruktioner och plåtarbeten samt i övrigt bedriva med dessa rörelsegrenar förenlig verksamhet.