Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall ha som huvuduppgift att på olika sätt stödja aktieägare avseende frågor om upphandling och finansiering av spårfordon och reservdelar. Bolaget har tillika en uppgift avseende anskaffande, uthyrning, förvaltning och underhåll av spårfordon, högvärdeskomponenter avseend spårfordon och reservdelar avseende spårfordon.Vidare har bolaget till uppgift att'avveckla/avyttra spårfordon och högvärdeskomponenter när sådana relevanta omständigheter föreligger. Bolaget har också en rådgivande roll som sakkunnig inom spårfordonsområdet. Bolaget skall också förvalta tidigare genomförda finansieringar (vilket inkluderar US-Lease-to-Service-Contract transaktioner)
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 042 164 | 1 020 345 | 966 478 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 174 998 | 163 043 | 138 932 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 7 | 15 | |
| Årets resultat (tkr) | -300 | -93 | 15 |
| Summa tillgångar (tkr) | 10 423 068 | 9 851 867 | 9 244 252 |
| Antal anställda | 33 | 30 | 24 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 042 164 | 1 020 345 | 966 478 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 174 998 | 163 043 | 138 932 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 7 | 15 | |
| Årets resultat (tkr) | -300 | -93 | 15 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 9 751 746 | 8 994 783 | 8 498 085 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 671 322 | 857 084 | 746 167 |
| Tillgångar (tkr) | 10 423 068 | 9 851 867 | 9 244 252 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 18 513 | 18 812 | 18 905 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 14 108 | 13 808 | 13 708 |
| Avsättningar (tkr) | 463 142 | 434 324 | 359 071 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 8 148 130 | 7 474 760 | 7 419 709 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 779 175 | 1 910 163 | 1 432 859 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 10 423 068 | 9 851 867 | 9 244 252 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 939 | 1 866 | 1 802 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 19 354 | 20 568 | 16 416 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 14 055 | 11 144 | 10 348 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 33 | 30 | 24 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 31 581 | 34 012 | 40 270 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 071 | 1 119 | 1 190 |
| Vinstmarginal | 16.8% | 16.0% | 14.4% |
| Soliditet | 0.3% | 0.3% | 0.3% |
| Kassalikviditet | 34.7% | 42.1% | 50.6% |
Bolaget skall ha som huvuduppgift att på olika sätt stödja aktieägare avseende frågor om upphandling och finansiering av spårfordon och reservdelar. Bolaget har tillika en uppgift avseende anskaffande, uthyrning, förvaltning och underhåll av spårfordon, högvärdeskomponenter avseend spårfordon och reservdelar avseende spårfordon.Vidare har bolaget till uppgift att'avveckla/avyttra spårfordon och högvärdeskomponenter när sådana relevanta omständigheter föreligger. Bolaget har också en rådgivande roll som sakkunnig inom spårfordonsområdet. Bolaget skall också förvalta tidigare genomförda finansieringar (vilket inkluderar US-Lease-to-Service-Contract transaktioner)