Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska driva och utveckla infrastruktur för fjärrvärme och elektronisk kommunikation samt bedriva till rörelsen anknytande tjänster. Verksamheten för elektronisk kommunikation är avsedd att tillgodose kommunens egna behov eller behov hos dess medlemmar och eller företag. Verksamheten skall, med iakttagande av kommunallagens lokaliseringsprinciper, bedrivas efter affärsmässiga principer i ett långsiktigt och ekonomiskt, socialt och ekologiskt hållbart perspektiv. Bolaget ska ta en aktiv del i, och bidra till att skapa förutsättningar för, utvecklingen av Alingsås i syfte att uppnå kommunens vision.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 262 471 | 261 342 | 298 595 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 21 325 | -143 480 | 45 870 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 17 311 | -146 702 | 42 122 |
| Årets resultat (tkr) | 10 071 | -122 | 2 398 |
| Summa tillgångar (tkr) | 646 241 | 672 271 | 955 025 |
| Antal anställda | 73 | 70 | 68 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 262 471 | 261 342 | 298 595 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 21 325 | -143 480 | 45 870 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 17 311 | -146 702 | 42 122 |
| Årets resultat (tkr) | 10 071 | -122 | 2 398 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 576 257 | 596 731 | 864 533 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 69 984 | 75 540 | 90 493 |
| Tillgångar (tkr) | 646 241 | 672 271 | 955 025 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 61 497 | 61 426 | 61 548 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 383 591 | 388 403 | 545 109 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 201 153 | 222 442 | 348 368 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 646 241 | 672 271 | 955 025 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 098 | 1 949 | 2 175 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 41 018 | 37 777 | 35 918 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 18 896 | 18 389 | 18 126 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 10 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 73 | 70 | 68 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 595 | 3 733 | 4 391 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 849 | 830 | 827 |
| Vinstmarginal | 8.1% | -54.9% | 15.4% |
| Soliditet | 52.3% | 50.7% | 47.5% |
| Kassalikviditet | 28.3% | 27.7% | 23.1% |
Alingsås Energi AB ingår i en koncern med 15 bolag. Moderbolag är Alingsås Rådhus, AB och koncernmoderbolag är Alingsås Kommun. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska driva och utveckla infrastruktur för fjärrvärme och elektronisk kommunikation samt bedriva till rörelsen anknytande tjänster. Verksamheten för elektronisk kommunikation är avsedd att tillgodose kommunens egna behov eller behov hos dess medlemmar och eller företag. Verksamheten skall, med iakttagande av kommunallagens lokaliseringsprinciper, bedrivas efter affärsmässiga principer i ett långsiktigt och ekonomiskt, socialt och ekologiskt hållbart perspektiv. Bolaget ska ta en aktiv del i, och bidra till att skapa förutsättningar för, utvecklingen av Alingsås i syfte att uppnå kommunens vision.