Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva tillverkning av skor jämte därmed förenlig verksamhet.
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 77 575 | 74 951 | 52 870 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 022 | -3 794 | -5 849 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -2 292 | -5 764 | -7 789 |
| Årets resultat (tkr) | 40 | 41 | 7 |
| Summa tillgångar (tkr) | 55 784 | 65 734 | 46 453 |
| Antal anställda | 19 | 20 | 14 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 77 575 | 74 951 | 52 870 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 022 | -3 794 | -5 849 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -2 292 | -5 764 | -7 789 |
| Årets resultat (tkr) | 40 | 41 | 7 |
| TILLGÅNGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 15 569 | 15 403 | 7 816 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 40 215 | 50 331 | 38 637 |
| Tillgångar (tkr) | 55 784 | 65 734 | 46 453 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 8 710 | 8 670 | 8 629 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 47 074 | 57 064 | 37 823 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 55 784 | 65 734 | 46 453 |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 10 312 | 10 818 | 6 638 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 4 408 | 5 240 | 2 403 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 19 | 20 | 14 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 083 | 3 748 | 3 776 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 775 | 803 | 646 |
| Vinstmarginal | -1.3% | -5.1% | -11.1% |
| Soliditet | 15.6% | 13.2% | 18.6% |
| Kassalikviditet | 30.2% | 39.4% | 4.1% |
Arbesko Skofabrik AB ingår i en koncern med 72 bolag. Moderbolag är Arbesko AB och koncernmoderbolag är Bergman & Beving AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-03.
Bolaget skall bedriva tillverkning av skor jämte därmed förenlig verksamhet.