Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att idka tillverkning och försäljning av lastpallar och träemballage samt handel med och förvaltning av värdepapper och fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 226 576 | 223 842 | 240 484 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 40 621 | 40 726 | 57 196 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 41 748 | 43 691 | 60 019 |
| Årets resultat (tkr) | 27 167 | 27 381 | 35 592 |
| Summa tillgångar (tkr) | 228 054 | 242 142 | 263 707 |
| Antal anställda | 68 | 67 | 64 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 226 576 | 223 842 | 240 484 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 40 621 | 40 726 | 57 196 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 41 748 | 43 691 | 60 019 |
| Årets resultat (tkr) | 27 167 | 27 381 | 35 592 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 67 196 | 66 214 | 62 542 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 160 858 | 175 928 | 201 165 |
| Tillgångar (tkr) | 228 054 | 242 142 | 263 707 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 106 752 | 129 584 | 152 203 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 94 189 | 87 205 | 78 623 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 27 113 | 25 353 | 32 881 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 228 054 | 242 142 | 263 707 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 33 013 | 31 375 | 28 627 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 13 598 | 13 409 | 11 834 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 68 | 67 | 64 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 332 | 3 341 | 3 758 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 685 | 668 | 632 |
| Vinstmarginal | 17.9% | 18.2% | 23.8% |
| Soliditet | 76.5% | 79.5% | 79.2% |
| Kassalikviditet | 500.4% | 589.5% | 536.2% |
Aven Rabbalshede AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Dansk Traeemballage A/S. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att idka tillverkning och försäljning av lastpallar och träemballage samt handel med och förvaltning av värdepapper och fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.