Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva projektering- och nybyggnation av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 267 | 4 721 | 4 406 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 215 | 1 934 | 1 565 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 118 | 49 | -220 |
| Årets resultat (tkr) | 10 | 39 | 110 |
| Summa tillgångar (tkr) | 38 170 | 39 120 | 40 173 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 267 | 4 721 | 4 406 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 215 | 1 934 | 1 565 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 118 | 49 | -220 |
| Årets resultat (tkr) | 10 | 39 | 110 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 35 913 | 37 535 | 39 156 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 2 256 | 1 585 | 1 017 |
| Tillgångar (tkr) | 38 170 | 39 120 | 40 173 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 570 | 559 | 520 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 30 483 | 31 529 | 32 488 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 7 117 | 7 031 | 7 165 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 38 170 | 39 120 | 40 173 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 28.5% | 41.0% | 35.5% |
| Soliditet | 1.5% | 1.4% | 1.3% |
| Kassalikviditet | 31.7% | 22.5% | 14.2% |
Blåahuset AB ingår i en koncern med 5 bolag. Moderbolag är Fraternal Invest AB och koncernmoderbolag är Malmö Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom, bedriva projektering- och nybyggnation av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.