Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall direkt eller indirekt via dotterbolag för egen räkning bedriva förvaltning av aktier, obligationer, fondandelar och fastigheter, direkt eller indirekt bedriva uthyrning av maskiner och inventarier, främst till verkstads- och transportindustrin, konsultverksamhet inom området finansiering, uthyrning samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 516 | 551 | 24 932 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -13 019 | -13 663 | 10 504 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -46 732 | -71 008 | 10 504 |
| Årets resultat (tkr) | -46 732 | -71 008 | 10 495 |
| Summa tillgångar (tkr) | 383 197 | 429 928 | 500 937 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 516 | 551 | 24 932 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -13 019 | -13 663 | 10 504 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -46 732 | -71 008 | 10 504 |
| Årets resultat (tkr) | -46 732 | -71 008 | 10 495 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 133 918 | 141 280 | 173 797 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 249 279 | 288 649 | 327 139 |
| Tillgångar (tkr) | 383 197 | 429 928 | 500 937 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 383 196 | 429 929 | 500 936 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | |||
| Skulder och eget kapital (tkr) | 383 197 | 429 928 | 500 937 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 300 | 300 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 9 600 | 9 600 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 817 | 1 805 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 258 | 276 | 12 466 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 5 859 | 5 853 | |
| Vinstmarginal | -2523.1% | -2479.7% | 42.1% |
| Soliditet | 100.0% | 100.0% | 100.0% |
| Kassalikviditet | 0.0% | 0.0% | 0.0% |
Brohuvudet AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är AMCO Holding SA. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall direkt eller indirekt via dotterbolag för egen räkning bedriva förvaltning av aktier, obligationer, fondandelar och fastigheter, direkt eller indirekt bedriva uthyrning av maskiner och inventarier, främst till verkstads- och transportindustrin, konsultverksamhet inom området finansiering, uthyrning samt därmed förenlig verksamhet.