Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt värdepapper, bedriva tillverkning och försäljning av fästelement och liknande verksamhet, direkt eller indirekt via hel- och'/'/ eller delägda dotterbolag. Bolaget skall även bedriva teknikutveckling och sälja tekniktjänster.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 160 390 | 226 194 | 165 228 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -131 814 | -86 130 | -131 524 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -302 667 | 338 059 | -21 129 |
| Årets resultat (tkr) | -274 675 | 409 661 | 80 933 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 256 792 | 1 747 799 | 1 667 493 |
| Antal anställda | 44 | 44 | 36 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 160 390 | 226 194 | 165 228 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -131 814 | -86 130 | -131 524 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -302 667 | 338 059 | -21 129 |
| Årets resultat (tkr) | -274 675 | 409 661 | 80 933 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 936 967 | 1 279 830 | 1 263 555 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 319 825 | 467 969 | 403 938 |
| Tillgångar (tkr) | 1 256 792 | 1 747 799 | 1 667 493 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 959 180 | 1 233 855 | 824 194 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 6 204 | 6 930 | 7 341 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 210 960 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 291 408 | 507 014 | 624 998 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 256 792 | 1 747 799 | 1 667 493 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 40 002 | 42 597 | 32 207 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 21 892 | 20 928 | 19 726 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 44 | 44 | 36 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 645 | 5 141 | 4 590 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 407 | 1 444 | 1 443 |
| Vinstmarginal | -82.2% | -38.1% | -79.6% |
| Soliditet | 76.3% | 70.6% | 49.4% |
| Kassalikviditet | 109.8% | 92.3% | 64.6% |
Bulten Fasteners AB ingår i en koncern med 16 bolag. Moderbolag är Bulten Holding AB och koncernmoderbolag är Bulten AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt värdepapper, bedriva tillverkning och försäljning av fästelement och liknande verksamhet, direkt eller indirekt via hel- och'/'/ eller delägda dotterbolag. Bolaget skall även bedriva teknikutveckling och sälja tekniktjänster.