Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att förvalta ägarintressen i helt eller delvis ägda dotterbolag samt utveckla affärsidéer och strategier för nya affärsområden, ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Dessutom skall bolaget äga och förvalta fast och lös egendom i anslutning till verksamheten.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 5 610 | 6 466 | 4 257 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -269 | 128 | 251 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 925 | 3 818 | 822 |
| Årets resultat (tkr) | 5 045 | 3 786 | 3 937 |
| Summa tillgångar (tkr) | 94 110 | 49 863 | 50 471 |
| Antal anställda | 1 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 5 610 | 6 466 | 4 257 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -269 | 128 | 251 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 925 | 3 818 | 822 |
| Årets resultat (tkr) | 5 045 | 3 786 | 3 937 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 61 274 | 20 366 | 23 826 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 32 836 | 29 497 | 26 645 |
| Tillgångar (tkr) | 94 110 | 49 863 | 50 471 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 59 048 | 43 350 | 42 433 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 18 279 | 2 121 | 3 047 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 16 783 | 4 392 | 4 991 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 94 110 | 49 863 | 50 471 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 306 | 170 | 170 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 733 | 813 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 468 | 457 | 53 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 2 834 | 1 063 | 2 869 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 | 2 | |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 610 | 3 233 | |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 507 | 720 | |
| Vinstmarginal | -4.8% | 2.0% | 5.9% |
| Soliditet | 62.7% | 86.9% | 84.1% |
| Kassalikviditet | 195.7% | 671.6% | 533.9% |
Cebon Group AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 17 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att förvalta ägarintressen i helt eller delvis ägda dotterbolag samt utveckla affärsidéer och strategier för nya affärsområden, ävensom idka därmed förenlig verksamhet. Dessutom skall bolaget äga och förvalta fast och lös egendom i anslutning till verksamheten.