Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra markentreprenadarbeten och åkeriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 38 848 | 42 675 | 41 820 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 879 | 4 842 | 4 063 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 097 | 3 991 | 3 171 |
| Årets resultat (tkr) | 2 843 | 2 190 | 2 144 |
| Summa tillgångar (tkr) | 38 455 | 31 042 | 26 361 |
| Antal anställda | 8 | 8 | 8 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 38 848 | 42 675 | 41 820 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 879 | 4 842 | 4 063 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 097 | 3 991 | 3 171 |
| Årets resultat (tkr) | 2 843 | 2 190 | 2 144 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 29 176 | 19 933 | 18 614 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 9 279 | 11 109 | 7 747 |
| Tillgångar (tkr) | 38 455 | 31 042 | 26 361 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 8 008 | 7 166 | 4 975 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 4 174 | 1 674 | 464 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 14 318 | 10 231 | 10 242 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 11 954 | 11 970 | 10 679 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 38 455 | 31 042 | 26 361 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 2 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 8 | 8 | 8 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 856 | 5 334 | 5 228 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 17.7% | 11.3% | 9.7% |
| Soliditet | 28.6% | 27.0% | 20.1% |
| Kassalikviditet | 77.6% | 92.8% | 72.5% |
F. Jansson Entreprenad AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Felexa AB och koncernmoderbolag är Jf Förvaltning i Mark AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att utföra markentreprenadarbeten och åkeriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.