Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller indirekt, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 126 624 | 98 877 | 98 852 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 80 758 | 56 250 | 56 496 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 76 631 | 51 618 | 52 271 |
| Årets resultat (tkr) | 3 785 | 4 166 | 1 095 |
| Summa tillgångar (tkr) | 605 736 | 294 654 | 301 918 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 126 624 | 98 877 | 98 852 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 80 758 | 56 250 | 56 496 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 76 631 | 51 618 | 52 271 |
| Årets resultat (tkr) | 3 785 | 4 166 | 1 095 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 293 067 | 287 105 | 291 387 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 312 670 | 7 549 | 10 531 |
| Tillgångar (tkr) | 605 736 | 294 654 | 301 918 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 55 438 | 51 653 | 47 488 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 25 009 | 25 009 | 25 009 |
| Avsättningar (tkr) | 12 834 | 12 270 | 11 850 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 427 000 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 85 454 | 205 722 | 217 571 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 605 736 | 294 654 | 301 918 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 63.8% | 56.9% | 57.1% |
| Soliditet | 12.1% | 23.6% | 21.7% |
| Kassalikviditet | 365.9% | 3.7% | 4.8% |
Fastighets AB Kungsbrunnen ingår i en koncern med 85 bolag. Koncernmoderbolag är Humlegården Fastigheter AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller indirekt, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.