Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 6 345 | 3 960 | 3 812 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 559 | -3 108 | -3 217 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 489 | -3 591 | -6 648 |
| Årets resultat (tkr) | 225 | 3 301 | -138 |
| Summa tillgångar (tkr) | 78 617 | 77 718 | 78 352 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 6 345 | 3 960 | 3 812 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 559 | -3 108 | -3 217 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -1 489 | -3 591 | -6 648 |
| Årets resultat (tkr) | 225 | 3 301 | -138 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 68 754 | 69 424 | 70 671 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 9 863 | 8 294 | 7 681 |
| Tillgångar (tkr) | 78 617 | 77 718 | 78 352 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 74 069 | 73 844 | 10 542 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 1 025 | 967 | 956 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 3 523 | 2 907 | 66 854 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 78 617 | 77 718 | 78 352 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -24.6% | -78.5% | -84.4% |
| Soliditet | 94.2% | 95.0% | 13.4% |
| Kassalikviditet | 280.0% | 285.3% | 11.5% |
Fastighets AB Tavelgalleriet ingår i en koncern med 212 bolag. Moderbolag är Bonnier AB och koncernmoderbolag är Albert Bonnier AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning och därmed förenlig verksamhet.