Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva värdepappersrörelse enligt 2 kap. 1 § 4 lagen (2007:528) om värdeppapersmarknaden i form av portföljförvaltning.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 13 975 | 15 253 | 15 420 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 7 970 | 8 799 | 8 969 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 7 970 | 8 799 | 8 969 |
| Årets resultat (tkr) | 6 317 | 6 979 | 7 117 |
| Summa tillgångar (tkr) | 10 267 | 10 907 | 10 815 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 13 975 | 15 253 | 15 420 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 7 970 | 8 799 | 8 969 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 7 970 | 8 799 | 8 969 |
| Årets resultat (tkr) | 6 317 | 6 979 | 7 117 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 27 | 41 | 30 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 10 240 | 10 867 | 10 785 |
| Tillgångar (tkr) | 10 267 | 10 907 | 10 815 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 9 537 | 10 220 | 10 241 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 730 | 687 | 574 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 10 267 | 10 907 | 10 815 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 487 | 1 460 | 1 440 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 829 | 1 200 | 1 284 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 395 | 1 634 | 1 638 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 7 000 | 7 000 | 7 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 988 | 7 627 | 7 710 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 856 | 2 147 | 2 181 |
| Vinstmarginal | 57.0% | 57.7% | 58.2% |
| Soliditet | 92.9% | 93.7% | 94.7% |
| Kassalikviditet | 1402.7% | 1581.8% | 1878.9% |
Fe Fonder AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Frederik Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska bedriva värdepappersrörelse enligt 2 kap. 1 § 4 lagen (2007:528) om värdeppapersmarknaden i form av portföljförvaltning.