Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att direkt eller via bolag köpa, sälja, förvalta och administrera fastigheter samt markexploatering, samt bedriva förvaltning av dotterbolagsaktier och andra värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 10 089 | 10 052 | 10 615 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 492 | -1 240 | -1 576 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 40 712 | 152 710 | 26 870 |
| Årets resultat (tkr) | 38 865 | 130 000 | 17 354 |
| Summa tillgångar (tkr) | 990 217 | 1 029 452 | 862 883 |
| Antal anställda | 9 | 8 | 9 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 10 089 | 10 052 | 10 615 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 492 | -1 240 | -1 576 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 40 712 | 152 710 | 26 870 |
| Årets resultat (tkr) | 38 865 | 130 000 | 17 354 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 898 233 | 904 443 | 729 908 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 91 984 | 125 009 | 132 975 |
| Tillgångar (tkr) | 990 217 | 1 029 452 | 862 883 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 688 544 | 649 678 | 519 678 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 299 201 | 372 981 | 332 370 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 473 | 6 793 | 10 835 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 990 217 | 1 029 452 | 862 883 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 264 | 1 251 | 1 351 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 4 293 | 3 854 | 4 086 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 2 612 | 2 417 | 2 556 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 9 | 8 | 9 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 121 | 1 257 | 1 179 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 908 | 940 | 888 |
| Vinstmarginal | -14.8% | -12.3% | -14.8% |
| Soliditet | 69.5% | 63.1% | 60.2% |
| Kassalikviditet | 3719.5% | 1840.3% | 1227.3% |
Franshill Förvaltning AB ingår i en koncern med 57 bolag. Moderbolag är Rotorbulk AB och koncernmoderbolag är Rotorbulk Förvaltnings AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att direkt eller via bolag köpa, sälja, förvalta och administrera fastigheter samt markexploatering, samt bedriva förvaltning av dotterbolagsaktier och andra värdepapper och därmed förenlig verksamhet.