Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Företaget avser att bedriva mindre Rederi verksamhet under sommar året med 2 st fartyg. Det största av fartygen det tar ca 60 personer ombord och kommer att erbjuda utflykter med mat och dryck även underhållning ombord. I huvudsak till slutna sällskap. Avser även att erbjuda taxibåt under under en del av sommarmånaderna. Fart området blir i huvudsak Norra Roslagen med Öregrund som hemma hamn. Det mindre fartyget kommer att erbjuda liknande men till mindre sällskap. Under vinterhalvåret utförs båt och mekaniska reparationer
| 2026-01* | 2025-01* | 2024-01* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 058 | 1 131 | 1 102 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 168 | 56 | 184 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 157 | 44 | 159 |
| Årets resultat (tkr) | 124 | 33 | 140 |
| Summa tillgångar (tkr) | 795 | 813 | 893 |
| Antal anställda | 1 | 1 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-01* | 2025-01* | 2024-01* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 058 | 1 131 | 1 102 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 168 | 56 | 184 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 157 | 44 | 159 |
| Årets resultat (tkr) | 124 | 33 | 140 |
| TILLGÅNGAR | 2026-01* | 2025-01* | 2024-01* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 752 | 755 | 810 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 43 | 58 | 83 |
| Tillgångar (tkr) | 795 | 813 | 893 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-01* | 2025-01* | 2024-01* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 226 | 103 | 70 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 363 | 451 | 731 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 206 | 260 | 92 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 795 | 813 | 893 |
| 2026-01* | 2025-01* | 2024-01* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2026-01* | 2025-01* | 2024-01* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 | 1 | |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 058 | 1 131 | |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 15.9% | 5.0% | 16.7% |
| Soliditet | 28.4% | 12.7% | 7.8% |
| Kassalikviditet | 20.9% | 22.3% | 90.2% |
Företaget avser att bedriva mindre Rederi verksamhet under sommar året med 2 st fartyg. Det största av fartygen det tar ca 60 personer ombord och kommer att erbjuda utflykter med mat och dryck även underhållning ombord. I huvudsak till slutna sällskap. Avser även att erbjuda taxibåt under under en del av sommarmånaderna. Fart området blir i huvudsak Norra Roslagen med Öregrund som hemma hamn. Det mindre fartyget kommer att erbjuda liknande men till mindre sällskap. Under vinterhalvåret utförs båt och mekaniska reparationer