Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, handel med motorfordon samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 89 | 1 468 | 3 342 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -821 | -238 | -455 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 12 614 | 11 977 | 23 543 |
| Årets resultat (tkr) | 72 536 | 106 129 | 129 720 |
| Summa tillgångar (tkr) | 792 812 | 787 051 | 722 063 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 89 | 1 468 | 3 342 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -821 | -238 | -455 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 12 614 | 11 977 | 23 543 |
| Årets resultat (tkr) | 72 536 | 106 129 | 129 720 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 216 936 | 204 511 | 166 850 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 575 876 | 582 540 | 555 213 |
| Tillgångar (tkr) | 792 812 | 787 051 | 722 063 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 569 840 | 556 904 | 502 375 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 218 781 | 209 154 | 189 874 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 4 191 | 20 993 | 29 814 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 792 812 | 787 051 | 722 063 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 42 200 | 59 600 | 51 600 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -922.5% | -16.2% | -13.6% |
| Soliditet | 91.7% | 89.9% | 88.5% |
| Kassalikviditet | 13740.8% | 2774.9% | 1862.3% |
Gipejo Förvaltnings AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 19 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, handel med motorfordon samt därmed förenlig verksamhet.