Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva mjukvaruutveckling och distribution samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 93 965 | 82 061 | 73 289 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 28 696 | 21 048 | 8 513 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 31 087 | 23 640 | 10 788 |
| Årets resultat (tkr) | 23 810 | 9 575 | 4 180 |
| Summa tillgångar (tkr) | 103 041 | 78 738 | 62 678 |
| Antal anställda | 29 | 33 | 33 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 93 965 | 82 061 | 73 289 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 28 696 | 21 048 | 8 513 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 31 087 | 23 640 | 10 788 |
| Årets resultat (tkr) | 23 810 | 9 575 | 4 180 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 85 518 | 65 207 | 48 693 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 17 524 | 13 531 | 13 985 |
| Tillgångar (tkr) | 103 041 | 78 738 | 62 678 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 45 468 | 21 658 | 12 083 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 2 441 | 2 441 | 2 906 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 55 132 | 54 638 | 47 689 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 103 041 | 78 738 | 62 678 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 29 | 33 | 33 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 240 | 2 487 | 2 221 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 30.5% | 25.6% | 11.6% |
| Soliditet | 45.8% | 29.7% | 22.6% |
| Kassalikviditet | 31.8% | 24.8% | 29.3% |
Grade Varbi AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Grade Software AS och koncernmoderbolag är Grade Holding AS. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva mjukvaruutveckling och distribution samt därmed förenlig verksamhet.