Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva bil och traktorreparationer, försäljning av lantbruks- och grönytemaskiner, jord- och skogsbruk, konsultation och utbildning inom marknadsföring och försäljning, handel med tillbehör inom byggnads- och anläggningsbranschen, köp och försäljning av fastigheter och värdepapper, fastighetsförvaltning, värdepappersförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 545 829 | 1 355 297 | 1 329 230 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 45 785 | 33 729 | 47 763 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 31 307 | 14 044 | 32 664 |
| Årets resultat (tkr) | 11 324 | 640 | 5 230 |
| Summa tillgångar (tkr) | 706 341 | 730 103 | 723 754 |
| Antal anställda | 204 | 195 | 146 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 545 829 | 1 355 297 | 1 329 230 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 45 785 | 33 729 | 47 763 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 31 307 | 14 044 | 32 664 |
| Årets resultat (tkr) | 11 324 | 640 | 5 230 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 10 492 | 16 887 | 21 915 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 695 850 | 713 216 | 701 839 |
| Tillgångar (tkr) | 706 341 | 730 103 | 723 754 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 190 670 | 179 346 | 178 706 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 44 418 | 39 821 | 46 461 |
| Avsättningar (tkr) | 373 | 380 | 1 578 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 44 000 | 8 500 | 14 500 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 426 881 | 502 056 | 482 509 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 706 341 | 730 103 | 723 754 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 660 | 1 301 | 2 080 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 92 571 | 90 211 | 67 663 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 42 554 | 39 733 | 27 695 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 204 | 195 | 146 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 7 578 | 6 950 | 9 104 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 675 | 673 | 667 |
| Vinstmarginal | 3.0% | 2.5% | 3.6% |
| Soliditet | 31.5% | 28.5% | 29.3% |
| Kassalikviditet | 46.5% | 35.1% | 32.0% |
Green Deer AB ingår i en koncern med 30 bolag. Moderbolag är Green Deer Holding AB och koncernmoderbolag är Maelir AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall bedriva bil och traktorreparationer, försäljning av lantbruks- och grönytemaskiner, jord- och skogsbruk, konsultation och utbildning inom marknadsföring och försäljning, handel med tillbehör inom byggnads- och anläggningsbranschen, köp och försäljning av fastigheter och värdepapper, fastighetsförvaltning, värdepappersförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.