Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva elproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 68 761 | 62 482 | 37 773 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -3 879 | 2 979 | -6 102 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -16 073 | -11 336 | -18 007 |
| Årets resultat (tkr) | -4 003 | -14 273 | -15 349 |
| Summa tillgångar (tkr) | 905 797 | 933 537 | 959 478 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 68 761 | 62 482 | 37 773 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -3 879 | 2 979 | -6 102 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -16 073 | -11 336 | -18 007 |
| Årets resultat (tkr) | -4 003 | -14 273 | -15 349 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 755 532 | 745 324 | 778 525 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 150 254 | 188 213 | 180 963 |
| Tillgångar (tkr) | 905 797 | 933 537 | 959 478 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 492 962 | 512 656 | 526 919 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 2 586 | 1 862 | 610 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 386 077 | 396 710 | 410 849 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 24 172 | 22 320 | 21 090 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 905 797 | 933 537 | 959 478 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 14 398 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -5.6% | 4.8% | -16.1% |
| Soliditet | 54.4% | 54.9% | 54.9% |
| Kassalikviditet | 621.6% | 843.3% | 858.0% |
Gubbaberget Vindkraft AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Prime Swedish Holding AB och koncernmoderbolag är Global Green Energy Partnership SPC Sarl. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska bedriva elproduktion samt därmed förenlig verksamhet.