Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 875 | 2 792 | 2 906 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 664 | 1 490 | 1 353 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 858 | 380 | -223 |
| Årets resultat (tkr) | 488 | 230 | -620 |
| Summa tillgångar (tkr) | 29 060 | 28 714 | 31 442 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 875 | 2 792 | 2 906 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 664 | 1 490 | 1 353 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 858 | 380 | -223 |
| Årets resultat (tkr) | 488 | 230 | -620 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 28 975 | 28 049 | 28 963 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 85 | 665 | 2 479 |
| Tillgångar (tkr) | 29 060 | 28 714 | 31 442 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 769 | 281 | 50 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 304 | 84 | 84 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 27 679 | 27 408 | 28 372 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 308 | 941 | 2 936 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 29 060 | 28 714 | 31 442 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 57.9% | 53.4% | 46.6% |
| Soliditet | 3.4% | 1.2% | 0.3% |
| Kassalikviditet | 27.6% | 70.7% | 84.4% |
Hagabacken Skene AB ingår i en koncern med 101 bolag. Moderbolag är Hagabacken Samhällsfastigheter Holding 2 AB och koncernmoderbolag är Hagabacken Fastighets AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning, äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.