Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 14 668 | 4 169 | |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 990 | 2 912 | -134 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 258 | -6 250 | -5 075 |
| Årets resultat (tkr) | -740 | -8 122 | -4 944 |
| Summa tillgångar (tkr) | 218 227 | 250 775 | 198 632 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 14 668 | 4 169 | |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 9 990 | 2 912 | -134 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 5 258 | -6 250 | -5 075 |
| Årets resultat (tkr) | -740 | -8 122 | -4 944 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 217 781 | 219 031 | 198 630 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 446 | 31 745 | 2 |
| Tillgångar (tkr) | 218 227 | 250 775 | 198 632 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 696 | 1 436 | 3 558 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 164 | ||
| Avsättningar (tkr) | 766 | ||
| Långfristiga skulder (tkr) | 15 981 | 12 002 | 9 907 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 200 783 | 237 173 | 185 166 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 218 227 | 250 775 | 198 632 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 68.1% | 69.8% | 0.0% |
| Soliditet | 0.3% | 0.6% | 1.8% |
| Kassalikviditet | 0.2% | 13.4% | 0.0% |
Heimstaden Turmalinen AB ingår i en koncern med 476 bolag. Moderbolag är Heimstaden Turmalinen Holding AB och koncernmoderbolag är Fredensborg AS. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.