Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 103 253 | 97 309 | 94 813 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 70 767 | 66 495 | 61 339 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 39 300 | 35 121 | 45 708 |
| Årets resultat (tkr) | -85 155 | -31 788 | 14 859 |
| Summa tillgångar (tkr) | 790 354 | 725 769 | 703 279 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 103 253 | 97 309 | 94 813 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 70 767 | 66 495 | 61 339 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 39 300 | 35 121 | 45 708 |
| Årets resultat (tkr) | -85 155 | -31 788 | 14 859 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 703 586 | 696 227 | 702 895 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 86 768 | 29 542 | 384 |
| Tillgångar (tkr) | 790 354 | 725 769 | 703 279 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 5 319 | 474 | 29 262 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 6 500 | ||
| Avsättningar (tkr) | 78 264 | 21 292 | 20 824 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 599 000 | 599 000 | 599 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 107 771 | 105 003 | 47 693 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 790 354 | 725 769 | 703 279 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 68.5% | 68.3% | 64.7% |
| Soliditet | 0.7% | 0.1% | 4.8% |
| Kassalikviditet | 80.5% | 28.1% | 0.8% |
Hemsö Tegen AB ingår i en koncern med 534 bolag. Moderbolag är Hemsö Fastighets AB och koncernmoderbolag är Tredje Ap-Fonden. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter och därmed förenlig verksamhet.