Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva försäljning av komponenter inom områderna hydraulik och pneumatik, slangmontage, samt konstruera, montera och renovera system inom hydraulikområdet och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 510 585 | 513 198 | 533 258 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 40 190 | 25 649 | 34 589 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 39 990 | 22 313 | 31 275 |
| Årets resultat (tkr) | 10 781 | 14 319 | 20 010 |
| Summa tillgångar (tkr) | 212 807 | 204 450 | 243 805 |
| Antal anställda | 142 | 146 | 145 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 510 585 | 513 198 | 533 258 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 40 190 | 25 649 | 34 589 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 39 990 | 22 313 | 31 275 |
| Årets resultat (tkr) | 10 781 | 14 319 | 20 010 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 5 283 | 4 291 | 5 947 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 207 524 | 200 159 | 237 858 |
| Tillgångar (tkr) | 212 807 | 204 450 | 243 805 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 63 492 | 97 711 | 83 392 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 33 403 | 30 065 | 26 110 |
| Avsättningar (tkr) | 4 596 | 3 306 | 3 522 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 111 316 | 73 368 | 130 781 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 212 807 | 204 450 | 243 805 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 686 | 1 909 | 2 781 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 75 026 | 76 321 | 70 739 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 35 858 | 35 632 | 32 997 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 142 | 146 | 145 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 596 | 3 515 | 3 678 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 800 | 780 | 735 |
| Vinstmarginal | 7.9% | 5.0% | 6.5% |
| Soliditet | 41.1% | 58.4% | 41.9% |
| Kassalikviditet | 72.7% | 101.0% | 59.2% |
Bolaget skall bedriva försäljning av komponenter inom områderna hydraulik och pneumatik, slangmontage, samt konstruera, montera och renovera system inom hydraulikområdet och därmed förenlig verksamhet.