Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att driva uthyrning av läkare, sjuksköterskor och undersköterskor samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 78 662 | 108 502 | 98 050 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -7 714 | 1 360 | 4 157 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -8 430 | 1 573 | 5 384 |
| Årets resultat (tkr) | -8 630 | 1 143 | 4 471 |
| Summa tillgångar (tkr) | 20 338 | 24 742 | 27 241 |
| Antal anställda | 59 | 85 | 82 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 78 662 | 108 502 | 98 050 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -7 714 | 1 360 | 4 157 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -8 430 | 1 573 | 5 384 |
| Årets resultat (tkr) | -8 630 | 1 143 | 4 471 |
| TILLGÅNGAR | 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 823 | 866 | 822 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 19 515 | 23 876 | 26 419 |
| Tillgångar (tkr) | 20 338 | 24 742 | 27 241 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | -8 174 | 1 256 | 4 613 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 6 154 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 22 357 | 23 486 | 22 628 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 20 338 | 24 742 | 27 241 |
| 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 800 | 4 500 |
| 2025-04* | 2024-04* | 2023-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 59 | 85 | 82 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 333 | 1 276 | 1 196 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -9.8% | 1.3% | 4.2% |
| Soliditet | -40.2% | 5.1% | 16.9% |
| Kassalikviditet | 87.3% | 101.7% | 116.8% |
Instacura AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 4 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-04.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att driva uthyrning av läkare, sjuksköterskor och undersköterskor samt därmed förenlig verksamhet.