Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bedriva försäljning av textil, personligt skydd, arbetskläder samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 019 | 11 681 | 16 360 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 240 | 115 | 1 011 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 21 | -86 | 934 |
| Årets resultat (tkr) | 9 | -86 | 738 |
| Summa tillgångar (tkr) | 4 529 | 4 795 | 6 282 |
| Antal anställda | 2 | 3 | 3 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 9 019 | 11 681 | 16 360 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 240 | 115 | 1 011 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 21 | -86 | 934 |
| Årets resultat (tkr) | 9 | -86 | 738 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | |||
| Omsättningstillgångar (tkr) | 4 529 | 4 795 | 6 282 |
| Tillgångar (tkr) | 4 529 | 4 795 | 6 282 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 2 005 | 1 996 | 2 083 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 524 | 2 799 | 4 200 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 4 529 | 4 795 | 6 282 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 2 | 3 | 3 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 510 | 3 894 | 5 453 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 2.7% | 1.0% | 6.2% |
| Soliditet | 44.3% | 41.6% | 33.2% |
| Kassalikviditet | 126.7% | 118.9% | 101.1% |
J'son Halmstad AB ingår i en koncern med 9 bolag. Moderbolag är J:son Handels AB och koncernmoderbolag är Stöckandstöck AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bedriva försäljning av textil, personligt skydd, arbetskläder samt därmed förenlig verksamhet.