Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Investera i små och medelstora bolag i Sverige med syfte att driva dem själv, inledningsvis inom optisk partihandel.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 906 | 3 013 | 3 004 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 479 | 2 283 | 2 063 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 079 | 1 237 | 913 |
| Årets resultat (tkr) | 639 | 736 | 698 |
| Summa tillgångar (tkr) | 15 926 | 16 882 | 17 062 |
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 906 | 3 013 | 3 004 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 479 | 2 283 | 2 063 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 079 | 1 237 | 913 |
| Årets resultat (tkr) | 639 | 736 | 698 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 15 790 | 15 790 | 15 790 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 136 | 1 092 | 1 272 |
| Tillgångar (tkr) | 15 926 | 16 882 | 17 062 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 2 099 | 1 460 | 724 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 606 | 334 | 25 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 12 081 | 13 251 | 14 826 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 140 | 1 837 | 1 487 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 15 926 | 16 882 | 17 062 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 2 | 2 | 2 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 953 | 1 507 | 1 502 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 77.6% | 75.8% | 68.7% |
| Soliditet | 15.9% | 10.1% | 4.3% |
| Kassalikviditet | 11.9% | 59.4% | 85.5% |
J&C Capital AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 2 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Investera i små och medelstora bolag i Sverige med syfte att driva dem själv, inledningsvis inom optisk partihandel.