Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, bedriva handel med entreprenad- och lantbruksmaskiner, traktorer och reservdelar samt utföra service och eftermarknadsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 91 875 | 90 567 | 66 092 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -356 | 1 923 | 2 516 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -967 | 1 110 | 2 123 |
| Årets resultat (tkr) | 4 | 543 | 1 282 |
| Summa tillgångar (tkr) | 30 516 | 37 166 | 31 201 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 91 875 | 90 567 | 66 092 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -356 | 1 923 | 2 516 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -967 | 1 110 | 2 123 |
| Årets resultat (tkr) | 4 | 543 | 1 282 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 829 | 974 | 968 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 28 688 | 36 192 | 30 232 |
| Tillgångar (tkr) | 30 516 | 37 166 | 31 201 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 6 460 | 6 456 | 5 913 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 071 | 2 081 | 1 732 |
| Avsättningar (tkr) | 302 | 175 | 226 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 2 025 | 3 117 | 5 655 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 20 658 | 25 336 | 17 674 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 30 516 | 37 166 | 31 201 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 540 | 504 | 501 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 2 851 | 2 804 | 1 954 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 608 | 1 385 | 952 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 6 | 6 | 6 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 15 313 | 15 095 | 11 015 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 833 | 782 | 568 |
| Vinstmarginal | -0.4% | 2.1% | 3.8% |
| Soliditet | 23.7% | 21.4% | 22.9% |
| Kassalikviditet | 58.6% | 70.9% | 54.1% |
Jr Maskin AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Joakim Rosenqvist AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att, direkt eller indirekt, bedriva handel med entreprenad- och lantbruksmaskiner, traktorer och reservdelar samt utföra service och eftermarknadsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.