Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av nit, kallformande detaljer och andra metallvaror samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 205 097 | 217 561 | 216 123 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 26 332 | 34 691 | 33 721 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 27 263 | 36 914 | 36 548 |
| Årets resultat (tkr) | 22 167 | 29 704 | 28 493 |
| Summa tillgångar (tkr) | 204 827 | 189 487 | 213 320 |
| Antal anställda | 61 | 60 | 60 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 205 097 | 217 561 | 216 123 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 26 332 | 34 691 | 33 721 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 27 263 | 36 914 | 36 548 |
| Årets resultat (tkr) | 22 167 | 29 704 | 28 493 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 51 294 | 48 795 | 52 263 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 153 533 | 140 692 | 161 057 |
| Tillgångar (tkr) | 204 827 | 189 487 | 213 320 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 172 605 | 150 438 | 175 734 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 13 604 | 14 376 | 14 968 |
| Avsättningar (tkr) | 988 | 1 049 | 1 072 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 17 630 | 23 624 | 21 547 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 204 827 | 189 487 | 213 320 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 192 | 2 126 | 2 005 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 28 552 | 26 576 | 24 959 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 13 789 | 12 739 | 11 901 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 30 000 | 25 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 61 | 60 | 60 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 362 | 3 626 | 3 602 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 730 | 691 | 648 |
| Vinstmarginal | 12.8% | 15.9% | 15.6% |
| Soliditet | 89.0% | 84.8% | 87.4% |
| Kassalikviditet | 599.5% | 382.1% | 492.6% |
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av nit, kallformande detaljer och andra metallvaror samt därmed förenlig verksamhet.