Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva el- och larminstallationsrörelse och försäljning av elektriska artiklar ävensom idka därmed förenlig verksamhet samt handel med värdepapper. Bolaget har rätt att delta i banktjänsten cashpool och lämna internlån.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 434 442 | 398 413 | 620 442 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 27 896 | 19 871 | 19 416 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 29 060 | 21 292 | 19 526 |
| Årets resultat (tkr) | 6 320 | 2 559 | 14 243 |
| Summa tillgångar (tkr) | 145 019 | 129 675 | 131 672 |
| Antal anställda | 130 | 119 | 116 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 434 442 | 398 413 | 620 442 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 27 896 | 19 871 | 19 416 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 29 060 | 21 292 | 19 526 |
| Årets resultat (tkr) | 6 320 | 2 559 | 14 243 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 275 | 389 | 313 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 144 744 | 129 286 | 131 359 |
| Tillgångar (tkr) | 145 019 | 129 675 | 131 672 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 27 849 | 22 528 | 19 970 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 19 315 | 20 500 | 22 783 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 97 855 | 86 647 | 88 920 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 145 019 | 129 675 | 131 672 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 603 | 1 958 | 1 842 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 548 | 416 | 762 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 69 950 | 62 324 | 57 560 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 30 342 | 26 724 | 25 411 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 000 | 1 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 130 | 119 | 116 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 342 | 3 348 | 5 349 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 796 | 768 | 738 |
| Vinstmarginal | 6.4% | 5.0% | 3.1% |
| Soliditet | 28.8% | 28.8% | 27.6% |
| Kassalikviditet | 147.9% | 149.2% | 147.7% |
Ohmegi Elektro AB ingår i en koncern med 191 bolag. Moderbolag är Instalco Nordic AB och koncernmoderbolag är Instalco AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva el- och larminstallationsrörelse och försäljning av elektriska artiklar ävensom idka därmed förenlig verksamhet samt handel med värdepapper. Bolaget har rätt att delta i banktjänsten cashpool och lämna internlån.