Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolaget ska sälja konsulttjänster inom gruvnäringen. Försäljning av monteringstjänster gällande maskiner och utrustning inom samma samt förenlig verksamhet.
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 122 277 | 74 986 | 27 634 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 622 | 6 309 | 1 021 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 570 | 5 675 | 939 |
| Årets resultat (tkr) | 3 794 | 3 286 | 738 |
| Summa tillgångar (tkr) | 27 010 | 36 973 | 15 556 |
| Antal anställda | 17 | 22 | 11 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 122 277 | 74 986 | 27 634 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 622 | 6 309 | 1 021 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 6 570 | 5 675 | 939 |
| Årets resultat (tkr) | 3 794 | 3 286 | 738 |
| TILLGÅNGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 994 | 465 | 448 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 26 016 | 36 508 | 15 108 |
| Tillgångar (tkr) | 27 010 | 36 973 | 15 556 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 11 134 | 9 340 | 6 055 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 266 | 1 516 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 290 | 116 | 123 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 12 320 | 26 001 | 9 378 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 27 010 | 36 973 | 15 556 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 3 000 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 17 | 22 | 11 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 7 193 | 3 408 | 2 512 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 5.4% | 8.4% | 3.7% |
| Soliditet | 49.9% | 28.2% | 38.9% |
| Kassalikviditet | 211.2% | 140.4% | 161.1% |
Partmont AB ingår i en koncern med 13 bolag. Moderbolag är Sannelind & Nilsson Holding AB och koncernmoderbolag är Frema Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-04.
Aktiebolaget ska sälja konsulttjänster inom gruvnäringen. Försäljning av monteringstjänster gällande maskiner och utrustning inom samma samt förenlig verksamhet.