Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att direkt eller indirekt bedriva resebyråverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 216 690 | 183 022 | 209 452 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 21 334 | 20 088 | 17 642 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 21 527 | 20 885 | 17 887 |
| Årets resultat (tkr) | 25 558 | 22 113 | 16 329 |
| Summa tillgångar (tkr) | 140 716 | 118 933 | 111 747 |
| Antal anställda | 8 | 7 | 7 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 216 690 | 183 022 | 209 452 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 21 334 | 20 088 | 17 642 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 21 527 | 20 885 | 17 887 |
| Årets resultat (tkr) | 25 558 | 22 113 | 16 329 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | |||
| Omsättningstillgångar (tkr) | 140 716 | 118 933 | 111 747 |
| Tillgångar (tkr) | 140 716 | 118 933 | 111 747 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 48 486 | 45 128 | 50 015 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 92 229 | 73 804 | 61 731 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 140 716 | 118 933 | 111 747 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 5 211 | 3 739 | 3 394 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 3 357 | 1 914 | 1 953 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 19 100 | 22 200 | 27 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 8 | 7 | 7 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 27 086 | 26 146 | 29 922 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 071 | 808 | 764 |
| Vinstmarginal | 9.8% | 11.0% | 8.4% |
| Soliditet | 34.5% | 37.9% | 44.8% |
| Kassalikviditet | 152.6% | 161.2% | 181.0% |
Select Travel AB ingår i en koncern med 5 bolag. Koncernmoderbolag är Select Collection AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att direkt eller indirekt bedriva resebyråverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.