Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall driva mekanisk verkstadsindustri med inriktning på karosseribyggnad och karosserireparationer, handla med och förvalta fastigheter och värdepapper, driva leasingverksamhet av lastbilspåbyggnader, containers samt därmed närstående verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 675 968 | 726 362 | 652 712 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 66 775 | 70 007 | 46 574 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 69 103 | 74 993 | 50 952 |
| Årets resultat (tkr) | 1 577 | 43 958 | 29 831 |
| Summa tillgångar (tkr) | 304 491 | 249 094 | 387 787 |
| Antal anställda | 162 | 159 | 151 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 675 968 | 726 362 | 652 712 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 66 775 | 70 007 | 46 574 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 69 103 | 74 993 | 50 952 |
| Årets resultat (tkr) | 1 577 | 43 958 | 29 831 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 4 314 | 8 173 | 16 439 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 300 177 | 240 921 | 371 348 |
| Tillgångar (tkr) | 304 491 | 249 094 | 387 787 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 73 514 | 71 937 | 247 979 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 60 540 | 66 450 | 47 450 |
| Avsättningar (tkr) | 1 674 | 1 140 | 1 256 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 2 326 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 168 763 | 109 567 | 88 776 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 304 491 | 249 094 | 387 787 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 606 | 1 660 | 1 283 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 74 203 | 71 136 | 67 994 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 31 823 | 29 940 | 28 392 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 185 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 162 | 159 | 151 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 173 | 4 568 | 4 323 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 664 | 646 | 647 |
| Vinstmarginal | 9.9% | 9.6% | 7.1% |
| Soliditet | 38.5% | 48.1% | 72.8% |
| Kassalikviditet | 114.3% | 120.5% | 302.4% |
Bolaget skall driva mekanisk verkstadsindustri med inriktning på karosseribyggnad och karosserireparationer, handla med och förvalta fastigheter och värdepapper, driva leasingverksamhet av lastbilspåbyggnader, containers samt därmed närstående verksamhet.