Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska inom ramen för bolageds kedjekoncept, bedriva franchisingverksamhet med sportfackhandlare som franchisetagare'/ inköpsansluta medelmmar. Verksamheten ska sålunda omfatta inköp och försäljning av varor, marknadsföring, konceptutveckling, tillhandahållande av administriva tjänster och annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-01* | 2024-01* | 2023-01* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 35 407 | 37 094 | 41 612 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 8 537 | 11 064 | 14 444 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 923 | 11 574 | 14 455 |
| Årets resultat (tkr) | 5 156 | 1 326 | 8 549 |
| Summa tillgångar (tkr) | 32 910 | 35 493 | 35 305 |
| Antal anställda | 7 | 7 | 8 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-01* | 2024-01* | 2023-01* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 35 407 | 37 094 | 41 612 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 8 537 | 11 064 | 14 444 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 923 | 11 574 | 14 455 |
| Årets resultat (tkr) | 5 156 | 1 326 | 8 549 |
| TILLGÅNGAR | 2025-01* | 2024-01* | 2023-01* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | |||
| Omsättningstillgångar (tkr) | 32 910 | 35 493 | 35 305 |
| Tillgångar (tkr) | 32 910 | 35 493 | 35 305 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-01* | 2024-01* | 2023-01* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 11 777 | 7 921 | 14 595 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 10 919 | 8 619 | 7 935 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 10 213 | 18 952 | 12 775 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 32 910 | 35 493 | 35 305 |
| 2025-01* | 2024-01* | 2023-01* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 5 100 | 130 | 8 000 |
| 2025-01* | 2024-01* | 2023-01* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 7 | 7 | 8 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 058 | 5 299 | 5 202 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 24.1% | 29.8% | 34.7% |
| Soliditet | 59.7% | 39.8% | 57.5% |
| Kassalikviditet | 322.2% | 187.3% | 276.4% |
Sportringen AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är SGN Group OY. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2023-12.
Bolaget ska inom ramen för bolageds kedjekoncept, bedriva franchisingverksamhet med sportfackhandlare som franchisetagare'/ inköpsansluta medelmmar. Verksamheten ska sålunda omfatta inköp och försäljning av varor, marknadsföring, konceptutveckling, tillhandahållande av administriva tjänster och annan därmed förenlig verksamhet.