Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel och agenturrörelse, huvudsakligen med färger, lacker och andra kemiska produkter ävensom annan därmed förenlig verksamhet och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 221 466 | 296 396 | 296 063 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 14 970 | 17 154 | 3 382 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 14 958 | 15 416 | 1 545 |
| Årets resultat (tkr) | 11 763 | 12 069 | 1 122 |
| Summa tillgångar (tkr) | 95 868 | 110 780 | 159 323 |
| Antal anställda | 26 | 50 | 59 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 221 466 | 296 396 | 296 063 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 14 970 | 17 154 | 3 382 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 14 958 | 15 416 | 1 545 |
| Årets resultat (tkr) | 11 763 | 12 069 | 1 122 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 6 182 | 6 017 | 6 909 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 89 686 | 104 763 | 152 414 |
| Tillgångar (tkr) | 95 868 | 110 780 | 159 323 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 54 812 | 43 049 | 30 980 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 41 056 | 67 731 | 128 343 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 95 868 | 110 780 | 159 323 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 104 | 3 334 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 246 | 406 | |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 17 778 | 41 248 | 47 521 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 9 823 | 12 538 | 12 504 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 26 | 50 | 59 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 8 518 | 5 928 | 5 018 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 062 | 1 143 | 1 081 |
| Vinstmarginal | 6.8% | 5.8% | 1.1% |
| Soliditet | 57.2% | 38.9% | 19.4% |
| Kassalikviditet | 155.4% | 123.9% | 89.8% |
Surventis Services AB ingår i en koncern med 6 bolag. Moderbolag är Basf Coatings AG och koncernmoderbolag är BASF SE. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva handel och agenturrörelse, huvudsakligen med färger, lacker och andra kemiska produkter ävensom annan därmed förenlig verksamhet och därmed förenlig verksamhet.