Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget eller dess dotterbolag skall inneha och exploatera varumärken samt driva fabriks- och handelsrörelse, företrädesvis inom verkstadsindustri samt för sin verksamhet äga och förvalta fast och lös egendom ävensom handel med aktier och andra värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 56 | ||
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 56 | -1 767 | -2 426 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -99 712 | 65 056 | 69 944 |
| Årets resultat (tkr) | 95 694 | 378 079 | 335 208 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 113 449 | 3 182 618 | 3 332 987 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 56 | ||
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 56 | -1 767 | -2 426 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -99 712 | 65 056 | 69 944 |
| Årets resultat (tkr) | 95 694 | 378 079 | 335 208 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 211 488 | 211 488 | 211 488 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 901 961 | 2 971 130 | 3 121 499 |
| Tillgångar (tkr) | 2 113 449 | 3 182 618 | 3 332 987 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 611 519 | 1 065 825 | 1 287 746 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 405 701 | 1 532 892 | 1 554 192 |
| Avsättningar (tkr) | 15 249 | 17 170 | 17 580 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 80 678 | 80 678 | 80 678 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 302 | 486 053 | 392 791 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 113 449 | 3 182 618 | 3 332 987 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 762 | 2 424 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 350 000 | 550 000 | 600 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 100.0% | 0.0% | 0.0% |
| Soliditet | 76.8% | 68.2% | 72.2% |
| Kassalikviditet | 629788.4% | 611.3% | 794.7% |
Thule Finans AB ingår i en koncern med 30 bolag. Moderbolag är Thule Holding AB och koncernmoderbolag är Thule Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget eller dess dotterbolag skall inneha och exploatera varumärken samt driva fabriks- och handelsrörelse, företrädesvis inom verkstadsindustri samt för sin verksamhet äga och förvalta fast och lös egendom ävensom handel med aktier och andra värdepapper jämte därmed förenlig verksamhet.