Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva bygg-, renoverings- och målningsverksamhet, lokalvård samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 19 684 | 16 690 | 34 592 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 653 | 4 | -2 175 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -2 805 | -20 | -2 776 |
| Årets resultat (tkr) | 29 | 70 | 35 |
| Summa tillgångar (tkr) | 18 085 | 26 180 | 29 809 |
| Antal anställda | 17 | 23 | 50 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 19 684 | 16 690 | 34 592 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 653 | 4 | -2 175 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -2 805 | -20 | -2 776 |
| Årets resultat (tkr) | 29 | 70 | 35 |
| TILLGÅNGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 3 598 | 3 866 | 4 698 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 14 487 | 22 314 | 25 111 |
| Tillgångar (tkr) | 18 085 | 26 180 | 29 809 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 5 937 | 7 678 | 7 609 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 315 | 613 | 1 296 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 11 833 | 17 888 | 20 904 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 18 085 | 26 180 | 29 809 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 17 | 23 | 50 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 158 | 726 | 692 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -13.5% | 0.0% | -6.3% |
| Soliditet | 32.8% | 29.3% | 25.5% |
| Kassalikviditet | 96.6% | 59.4% | 66.3% |
Zuk Bygg AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 3 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-08.
Bolaget skall bedriva bygg-, renoverings- och målningsverksamhet, lokalvård samt därmed förenlig verksamhet.