Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att direkt eller indirekt - bedriva handel med textil och konfektion, skor, accessoarer, kosmetik, ur, pennor, inredning till hemmet - främst textilier samt andra liknande konsumentvaror: - bedriva dagligvaruhandel och café- och restaurangrörelse: - äga och förvalta värdepapper, inventarier och fast egendom: - bedriva finansieringsverksamhet inom ramen för den ovan angivna verksamheten: samt - tillhandahålla tjänster knutna till den ovan angivna verksamheten.
| 2025-11* | 2024-11* | 2023-11* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 340 000 | 2 364 000 | 2 264 000 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 218 000 | 2 194 000 | 2 156 000 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 13 747 000 | 12 254 000 | 13 380 000 |
| Årets resultat (tkr) | 12 670 000 | 10 750 000 | 11 767 000 |
| Summa tillgångar (tkr) | 36 727 000 | 28 535 000 | 32 549 000 |
| Antal anställda | 4 | 4 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-11* | 2024-11* | 2023-11* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 340 000 | 2 364 000 | 2 264 000 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 218 000 | 2 194 000 | 2 156 000 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 13 747 000 | 12 254 000 | 13 380 000 |
| Årets resultat (tkr) | 12 670 000 | 10 750 000 | 11 767 000 |
| TILLGÅNGAR | 2025-11* | 2024-11* | 2023-11* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 582 000 | 1 593 000 | 1 735 000 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 35 145 000 | 26 942 000 | 30 814 000 |
| Tillgångar (tkr) | 36 727 000 | 28 535 000 | 32 549 000 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-11* | 2024-11* | 2023-11* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 15 215 000 | 13 763 000 | 16 360 000 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 16 000 | 17 000 | 17 000 |
| Avsättningar (tkr) | 116 000 | 123 000 | |
| Långfristiga skulder (tkr) | 17 786 000 | 13 176 000 | 13 072 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 3 594 000 | 1 579 000 | 2 977 000 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 36 727 000 | 28 535 000 | 32 549 000 |
| 2025-11* | 2024-11* | 2023-11* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 28 000 | 22 000 | 22 000 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 15 000 | 30 000 | 30 000 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 11 377 312 | 10 910 541 | 10 468 524 |
| 2025-11* | 2024-11* | 2023-11* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 4 | 4 | |
| Omsättning per anställd (tkr) | 591 000 | 566 000 | |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 13 000 | 13 000 | |
| Vinstmarginal | 94.8% | 92.8% | 95.2% |
| Soliditet | 41.5% | 48.3% | 50.3% |
| Kassalikviditet | 977.9% | 1706.3% | 1035.1% |
H & M Hennes & Mauritz AB ingår i en koncern med 142 bolag. Koncernmoderbolag är Ramsbury Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-11.
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att direkt eller indirekt - bedriva handel med textil och konfektion, skor, accessoarer, kosmetik, ur, pennor, inredning till hemmet - främst textilier samt andra liknande konsumentvaror: - bedriva dagligvaruhandel och café- och restaurangrörelse: - äga och förvalta värdepapper, inventarier och fast egendom: - bedriva finansieringsverksamhet inom ramen för den ovan angivna verksamheten: samt - tillhandahålla tjänster knutna till den ovan angivna verksamheten.