Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva grossist-, återförsäljar-, reparations- och serviceverksamhet av bilar och andra motorfordon samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 10 785 070 | 10 380 801 | 11 735 240 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 199 948 | 256 916 | 246 535 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 209 408 | 339 273 | 327 170 |
| Årets resultat (tkr) | 165 452 | 269 704 | 260 602 |
| Summa tillgångar (tkr) | 3 495 434 | 4 866 014 | 5 198 650 |
| Antal anställda | 161 | 164 | 156 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 10 785 070 | 10 380 801 | 11 735 240 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 199 948 | 256 916 | 246 535 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 209 408 | 339 273 | 327 170 |
| Årets resultat (tkr) | 165 452 | 269 704 | 260 602 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 111 129 | 248 407 | 161 052 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 3 384 305 | 4 617 607 | 5 037 598 |
| Tillgångar (tkr) | 3 495 434 | 4 866 014 | 5 198 650 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 520 161 | 791 809 | 855 904 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 15 181 | 13 595 | 14 669 |
| Avsättningar (tkr) | 153 042 | 196 433 | 366 416 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 807 050 | 3 864 176 | 3 961 660 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 3 495 434 | 4 866 014 | 5 198 650 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 7 151 | 10 400 | 9 722 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 1 463 | 1 480 | |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 128 862 | 123 739 | 121 019 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 65 300 | 64 424 | 54 549 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 167 900 | 437 100 | 333 800 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 161 | 164 | 156 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 66 988 | 63 298 | 75 226 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 250 | 1 220 | 1 197 |
| Vinstmarginal | 1.9% | 2.5% | 2.1% |
| Soliditet | 15.2% | 16.5% | 16.7% |
| Kassalikviditet | 71.3% | 74.6% | 94.9% |
Bmw Northern Europe AB ingår i en koncern med 4 bolag. Moderbolag är BMW Holding BV och koncernmoderbolag är Bmw Ag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva grossist-, återförsäljar-, reparations- och serviceverksamhet av bilar och andra motorfordon samt idka därmed förenlig verksamhet.